فيلم و گزارش كامل مراسم ٢٣ مين سالگرد قتل عام بزرگ زندانيان سياسى ايران

فيلم و گزارش كامل مراسم ٢٣ مين سالگرد قتل عام بزرگ زندانيان سياسى ايران

آزاد مراديان

١٢ سپتامبر ٢٠١١ shrisc_aslani_monfaredzadej_0911.jpg

اختصاصى vokRadio

 با حضور آقايان مهدى اصلانى و اسفنديار منفردزاده مراسم ٢٣ مين سالياد قتل عام زندانيان سياسي ايران برگزار شد. اين مراسم كه  در روز يكشنبه چهارم سپتامبر با همت جامعه دفاع از حقوق بشر ايران- جنوب كاليفرنيا و حمايت ديگر سازمانها و نهادهاى حقوق بشرى در امريكا برگزار شده بود، با استقبال بي سابقه مدافعان حقوق بشر و فعالان سياسى شهر لوس آنجلس مواجه گرديد.

در آغاز اين مراسم خانم ثريا فلاح، از سوى جامعه دفاع از حقوق بشر ايران به مهمانان و حاضران در مراسم خير مقدم گفت و طى سخنان كوتاهى به ضرورت برگزارى اين مراسم اشاره كردند و اعلام كردند كه اين پنجمين سالى است كه اين جامعه اقدام به برگزاري يادبود ياد وخاطره زندانيان سياسي اعدامى ايران و بخصوص آن عزيزانى كه در طى دهه شصت و در تابستان سال ٦٧ بطور وحشيانه اي توسط دست اندركاران جمهورى اسلامى به قتل رسيدند.

پيام سازمان عفو بين الملل توسط آقاى دكتر عزيزى، پيام مادران پارك لاله- منطقه ولى لوس آنجلس  توسط خانم صديق پور و همينطور پيام جامعه دفاع از حقوق بشر ايران -جنوب كاليفرنيا توسط خانم امانى خوانده شد.

سپس آقاى مهدى اصلانى ضمن خير مقدم به حضار و باارزش دانستن سنتى چنين بزرگ در گراميداشت عزيزان اعدام شده، به شرح كوتاهى در مورد شرايط سياسى و اجتماعى دهه شصت و تابستان سال ٦٧ اشاره كردند و ضمن برشمردن كسانيكه در آن سالها در راس قدرت بودند و مصدر امور سياسى و امنيتي ، تلاشهائى را كه براى بى گناه جلوه دادن بخشي از حاكميت از سوى بخشى از اپوزسيون در داخل ايران صورت مي گيرد را مورد سوال قرار دادند. آقاي اصلاني در بخش ديگرى از سخنرانى خود مطرح كردند كه متاسفانه عمق فاجعه آنچنان شديد است كه امكان بررسى زواياى آن در شرايط فعلى و با وجود روى كار بودن جمهورى اسلامى در حال حاضر امكان پذير نخواهد بود.

وى زندان و اعدام را همزاد نظام اسلامى ذكر مي كند. آقاى اصلانى دوره بنديهاى زندان را به هفت دوره تقسيم مي كند، از اعدامهاى روزهاى اول انقلاب در پشت بام مدرسه علوى، تا دستگيريها و اعدامهاى اخير، از دستگيرى  تقى شهرام تا  دستگيرى سعادتى از رهبران مجاهدين خلق، تا دستگيرى گروه فرقان و مي شود گفت كه : “نظام اسلامى اولين نهادى را كه از رژيم قبلى بازسازى كردن سيستم امنيتى و زندان بود.”آقاى اصلانى سپس به زندانهاى دهه شصت اشاره مى كند و همزمان به قدرت نمايى رژيم در گزارش كردن اعدامهاى شبانه و همينطور  به اعدامهاي  كردستان، تركمن صحرا، اشاره مي كند. آقاى اصلانى مطرح مي كند كه يبشتر اطلاعات منتشر شده در اين خصوص عموما از تهران و كرج ، از زندانهاى اوين و گوهر دشت كرج است. و بدليل اينكه بيشتر زندانيان در اوين اعدام شده اند و كسى از آن فاجعه جان سالم بدر نبرده است تمركز ايشان روى زندان گوهردشت خواهد بود. ايشان همچنين به محل گورهاى دسته جمعى در جاهاي مختلف ايران اشاره مي نمايد و مي گويد خاوران تنها يكى از آن گورستانهاى بي نشان كشور است و نمادى براى مظلوميت دگرانديشان زندانى مي باشد.

آقاى اصلانى چون سالهاى پيش راوى يكى از خاطرات خود از قهرمانى  جانباختگان سياسى بود و اينبار به بيان يادمانده هاى خود از دليرى تنگستانى، جانباخته ى  راه آزادى ايران كاظم خوشابى بود. بيان اين خاطرات و نحوه اجرا و پردازش آن ، روايت مصور يك تراژدى بود

سخنان آقاى اصلانى با غمنامه سرودى  كه همراهى آقاى منفردزاده را هم به همراه داشت به پايان رسيد.

حاضران در طى دو بخش برنامه فرصت يافتند تا از نزديك با مهمانان برنامه صحبت نموده و آخرين كتاب آقاى اصلانى را خريدارى نمايند. همچنين فرصتى بود تا از ميز مادران عزادار پارك لاله و كارهاى هنرى خانم كتاوين عظيمى ديدار كنند.

بخش دوم برنامه را آقاى منفرد زاده با سفرى به گذشته هاى نه چندان دور آغاز كردند ، به دوران قبل از انقلاب ، و نقش موسيقى و ترانه سرودهاى مقاومت و نقش آن در زنده نگه داشتن ياد و خاطره زندانيان دگر انديش اشاره مي نمايند. وى در بخشي از سخنان خود نياز به بيدارى مردم ايران اشاره مي كند و اينكه :”عليرغم وجود دهها گروه سياسى و دگر انديش هنوز نياز به يك گروه فراگير مي رود، گروهى كه به نكات اشتراك بينديشد و براى رسيدن به آزادى و حقوق بشر از تفاوتها فاصله بگيرد”. آقاى منفردزاده از دهها زندانى و فعال سياسى اعدامى باد مي كند از اعداميهاى كردستان، تركمن صحرا، از اعداميهاى اول انقلاب و درد و رنج مادرانى كه فرزندان خود را فداى راه آزادى ايران كردند.

آقاى منفردزاده سروده اى از احمد شاملو را كه بر اساس آهنگي از خود وى مي با شد با نواختن پيانو اجرا كرد. سپس ضمن تقدير از مادر بازرگان، مادر جانباخته اعدامى بيژن بازرگان آرزو نمود كه ديگر هيچگاه جمعه خونين خود را در هيچ كجا نخواند.

قبل از بخش سوال و جواب حاظران، مانند رسم ارزشمند هر ساله از زندانيان سياسى سابق كه در ميان حضار حضور داشتند خواسته شد كه به روى سن رفته و مادر بازرگان شاخه گلى را به آنان هديه نمود

استقبال چشمگیر از برنامه امسال سالگرد قتل عام زندانیان سیاسی را می‌‌توان به عنوان یکی‌ از رویدادهایی در نظر گرفت که ایرنیان را جدا از هر فکر عقیده و آرمانی می‌‌توان دور هم جمع کرد. حضور افراد و شخصیتهای مختلف با ایده‌های مختلف نشان از دادخواهی مردم ما و عزم آنان برای تغییر در ساختارهای سیاسی و اجتماعی، ایران را دارد .

جا دارد از جامعه دفاع از حقوق بشر ایران، سازمان عفو بین الملل، حامیان مادران پارک لاله ولی‌ لوس آنجلس، اتحاد برای پیشبرد سکولار دموکراسی در ایران، و دیگر گروه‌ها و شخصیتهائی که به برگزاری این برنامه کمک کردند تشکر شود. و همچین از میهمانان و حضار این مراسم

بخش فارسى صداى امريكا، تلويزيون انديشه و صداى كردهاى مقيم امريكا و بسيارى از رسانه هاى لوس آنجلس بخشى از برنامه هاى خود را به پخش اين مراسم اختصاص دادند

 

 

 

Advertisements

About Azad Moradian

Coming Soon

Posted on September 21, 2012, in فارسي, مصاحبه, ويديو. Bookmark the permalink. Leave a comment.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: